Det kan være svært at se, hvad der gemmer sig længere fremme på en mørk motorvej. Alligevel svarer 58 procent af bilisterne i en ny undersøgelse, at de normalt kører efter den skiltede hastighed på 110 eller 130 km/t eller mere, selv om de kun kører med nærlys. I en ny kampagne sætter Vejdirektoratet fokus på mørke som et kørselsforhold, man skal tilpasse sin fart til.

I en undersøgelse, som Epinion har gennemført for Vejdirektoratet, blev 1.012 bilister spurgt, hvor hurtigt de normalt ville køre på en mørk motorvej uden vejbelysning, uden biler umiddelbart foran og kun med nærlys. 58 procent svarede, at de ville køre efter den skiltede hastighed på 110 eller 130 km/t eller mere. Yderligere 35 procent ville køre mellem 85 og 109 km/t.

”Mange af os tænker helt automatisk over hastigheden, hvis vi kører i tåge, kraftig regn eller på en glat vej. Men mørke påvirker også, hvor langt vi kan se, og derfor skal vi have den samme refleks dér. Kan du ikke se hele vejen foran dig, skal du heller ikke køre, som om du kan,” siger Marianne Foldberg Steffensen, der er afdelingsleder for trafiksikkerhed i Vejdirektoratet.

Kør efter det, du kan se

Vejdirektoratet lancerer derfor mandag 26. oktober en ny kampagne, der skal minde bilister om at tilpasse farten til den sigtbarhed, de har, når de kører i mørke.

Budskabet er enkelt: Kan du ikke se hele vejen foran dig, skal du heller ikke køre, som om du kan.

Vejdirektoratets egne ulykkestal understreger alvoren. Godt hver fjerde motorvejsulykke sker i mørke, men ser man på konsekvenserne, fylder mørkeulykkerne markant mere i statistikken: 35 procent af de tilskadekomne og 55 procent af de dræbte stammer fra ulykker, der er sket i mørke.

”Når det er mørkt, opdager du typisk en forhindring senere, end du ville gøre i dagslys. Det giver dig mindre tid til at reagere, hvis der pludselig sker noget foran dig. Derfor skal du ikke kun køre efter fartskiltet, men også efter, hvor langt du faktisk kan se,” siger Marianne Foldberg Steffensen.

Epinion-undersøgelsen viser samtidig, at bilisternes egen fart ikke står øverst på listen over det, de er ekstra opmærksomme på i mørke. 62 procent svarer, at de har øget opmærksomhed på ikke at blænde modkørende, og 55 procent på afstanden til bilen foran. Kun 46 procent svarer, at de har øget opmærksomhed på deres egen fart.

Se video om kampagnen

Tre råd til kørsel i mørke

  • Sæt lidt ekstra tid af til turen, når du skal køre i mørke
  • Tilpas hastigheden til, hvor langt du kan se frem på vejen
  • Brug det lange lys, når det er muligt uden at blænde andre trafikanter, og sørg for at have styr på, hvordan du betjener det i din bil