Af Dorit N. Glintborg
Nogle træer har måttet give efter i stormvejret, og mange steder er der uden tvivl væltede stakitter, knækkede grene og mindre skader på løsøre, der ikke har været fastgjort.
Men i det store hele har stormen Pia været nådig for Mors.
Hverken politi, Falck eller beredskab har noget at berette dagen derpå.
Fra Midt og Vestjyllands Politi oplyser politikommissær Henrik Skriver Jensen om de væltede træer.
Hos Falck Morsø kan brandstationsleder Claus Sejer Pedersen fortælle Her På Øen, at alle stationens biler holdt hjemme under hele stormen i aftes og i nat – der har ikke været brug for udkørsel.
- Men der var da ellers godt sus i det, fastslår stationslederen.
Samme melding får Her På Øen fra vagtchefen ved Nordjyllands Beredskab, Jan Nedza.
- Vi har ikke været på Mors til opgaver i forbindelse med stormen.
Han tilføjer, at beredskabet har stillet det samme til rådighed på Mors som alle andre steder, nemlig sandsække til gratis afhentning på Falckstationen i Nykøbing.
Og her kan Claus Sejer Pedersen fortælle, at samtlige sandsække stadig står uafhentet.
Fra vinduet i Her På Øens kontor ses forfløjne kommunale affaldscontainere, som gav megen lyd af sig under den værste storm i aftes, fordi de ikke var sikret, før stormen tog fat.
Og sådan er der utvivlsomt flere steder mindre ting, der er fløjet over til naboen.
Men stormen har i al sin hidsighed været nådig ved øen.
Foto: Her På Øen.