Af Dorit Glintborg

dorit@herpaaoeen.dk

Der gøres ikke så meget væsen ud af det på Poulsen Dalsvej i Erslev, hvor Tage Nygaard i nu 31½ år har haft Tage’s Smedie.

Man passer sit arbejde, sine kunder og sine opgaver.

  • Vi holder os meget neutrale, lyder det fra Tage Nygaard..

Men faktum er, at den lokale smed driver en velfungerende og solid forretning med i dag otte ansatte, der sammen sørger for at holde blandt andet øens landbrugsmaskiner i tiptop orden.

Tage’s Smedie er nemlig en lokal virksomhed. Ikke kun qua den lokale adresse, men også via lokale kunder.

  • 90% af vores kunder er her på øen, fortæller Tage Nygaard til Her På Øen.

Kunderne er landmænd, forskellige dele af industrien og vognmænd.

Hos Tage’s Smedie handler det om reparationer.

I modsætning til mange brancher, hvor det i dag ikke kan svare sig at reparere ting, så er der stadig god fornuft i at reparere landbrugsmaskiner.

  • Også fordi de bliver slidte, og der sommetider skal udskiftes reservedele, forklarer Tage Nygaard.

Tage’s Smedie reparerer for eksempel traktorer, mejetærskere, finsnittere for landmænd, mens det for eksempelvis Mollerup Mølle kan være kornanlæg, der skal tilses.

 

Det med at være lokal er en vigtig ting for Tage’s Smedie.

  • Vi har aldrig opsøgt at få kunder udenfor øen. Dem, vi har, er kommet af sig selv. Jeg har aldrig haft noget ønske om hurtig ekspansion, men har ladet tingene udvikle sig stille og roligt, fortæller Tage Nygaard.

Han startede for 31½ år siden med kun en enkelt ansat, og er meget tilfreds med i dag at have en medarbejderstab på otte.

At bevare overblikket betyder noget på Poulsen Dalsvej 19, hvor man gør sig umage med at servicere hver enkelt kunde i smedjen.

Foto af Tage Nygaard til Her På Øen fra Tage’s Smedie.