Af Dorit N. Glintborg

dorit@herpaaoeen.dk

 

Årets skaldyrsfestival blev reddet på målstregen, når det gælder det danske sommervejr, og arrangørerne glæder sig over et besøgstal omkring de 20.000 gæster over de to dage i Nykøbing.

Fra VisitMors, Morsø Turistbureau fortæller Birgitte Jensen til Her På Øen, at  buffeten både fredag og lørdag var meget populære, og at gæsterne nød både maden og musikken.

Til fredagens buffet var der 430 gæster i det store telt på havnen, og om lørdagen var der med 816 gæster udsolgt.

 

Skaldyrsfestivalen har ikke evalueret årets arrangement endnu, men er generelt tilfredse.

Omsætningsmæssigt er man dog, på grund af det kolde vejr om fredagen, omkring 10 procent bagud i forhold til i 2024.

Dronefotos fra René Jensen til Her På Øen. Når man ser det hele lidt fra oven, ses det store opbud af mennesker – og boder – tydeligt.