Pr. 1. oktober har Susanne og Leif Pedersen fra E & F Rengøring overtaget den daglige drift af Vildsund Camping og selskabslokalet ”Den Gamle Dyrehave”.
”Det glæder mig meget, at Susanne og Leif Pedersen har valgt at indgå i samarbejdet mellem vore to virksomheder”, siger indehaver af Møllegårdens Camping i Vildsund, Michael Nøhr Nielsen i en pressemeddelelse til Her På Øen.
Michael Nøhr Nielsen overtog Vildsund Camping i 2015, og pladsen har i de år gennemgået en større udvikling. Der er etableret ny legeplads, ny grillhytte og to nye hytter, ligesom køkken og sanitetsbygning er blevet renoveret.
Kendte ansigter i Vildsund
Nu gives stafetten videre til Susanne og Leif Pedersen, som med bopæl i Vildsund og stor erfaring fra servicebranchen, ifølge Michael Nøhr Nielsen er et oplagt valg.
”Det ligger mig meget på sinde, at campingpladsen i Vildsund kan bevares og fortsat udvikle sig i de kommende år. Denne sæson har naturligvis været meget speciel med Corona-restriktioner og aflyst Vildsund Marked, men vi ser lyst på fremtiden”, fastslår Michael Nøhr Nielsen.
Fastliggerne har altid været en vigtig del af Vildsund Camping, og sidste år blev pladsen godkendt til helårscamping af Thisted Kommune. Tilladelsen gælder kun fastliggere, som Susanne og Leif Pedersen dog dermed håber at kunne tiltrække i endnu større antal.
”Vi har selv været Vildsundboere i mange år, og vi glæder os til at kunne bidrage til byens udvikling på denne måde”, siger Leif Pedersen.
Han oplyser i pressemeddelelsen til Her På Øen, at man har et godt samarbejde omkring rengøring på pladsen og i Den Gamle Dyrehave, og at den nye udfordring imødeses med glæde.
Vildsund er et smørhul
”Vildsund har meget at byde på, ikke mindst for campister i den modne alder, og vi vil skrue op for markedsføringen af vort område, vores by og vores campingplads”, fastslår Leif Pedersen.
Vildsund Camping blev i sin tid grundlagt af legendariske Carl Nør, og har i dag 125 pladser samt 11 hytter til udlejning. Dertil kommer selskabslokalet ”Den Gamle Dyrehave”, som tilbyder plads til fester og arrangementer af enhver art. Her er der plads til 130 spisende gæster, gårdhave, bar og anretterkøkken.
Foto: Anders Mikkelsen, grafikmollen.dk