Af Dorit Glintborg
To mænd blev i nat stoppet i en bil på Jernbanevej i Nykøbing, hvor føreren gjorde sig skyldig i kørsel i narkopåvirket tilstand.
Desuden har han ikke kørekort.
Politikommissær Lillian Jensen oplyser til Her På Øen, at patruljen stoppede bilen ud for Aldi kl. 00.39 i nat.
Føreren er en 48årig mand, og som passager var en 43årig mand. Begge er morsingboer.
- Føreren af bilen oplyste selv, at han havde røget hash og taget amfetamin, oplyser Lillian Jensen.
I bilen fandt politiet en større mængde værktøj som koben, skruetrækker og lommelygte, der ledte politiets mistanke hen på indbrud. Desuden var der handsker i bilen, ligesom begge mænds sko var mudrede. Ingen af dem kunne gøre rede for deres færden eller hensigten med værktøjet
Derfor ransagede patruljen de to adresser her på øen, hvor mændene har deres respektive bopæl, og på den ene blev der fundet tøj, hængende på bøjler, som kom det frisk fra butikken. Der blev også fundet et kørekort, som stammer fra et indbrud tidligere på året.
Også hash og amfetamin blev fundet på den ene af bopælene.
Føreren af bilen, den 48årige mand, er sigtet for narkokørsel og for kørsel uden kørekort.
Bilens ejer, som ikke var med i nat, er sigtet for at overlade føringen af sin bil til en person uden førerret.
Den 48årige fører og den 43årige passager blev løsladt senere på natten efter endt afhøring.
Pressefoto: Rigspolitiet.










































