Af Dorit Glintborg
Her På Øen
Der sker ingen hamstring på apoteket i Nykøbing.
Det er oplevelsen hos apoteker Jette Havbo.
- Vi har travlt, og der er stor efterspørgsel på håndsprit og vådservietter, men ingen af delene kan vi levere i øjeblikket, fortæller hun.
Selvom coronavirussen præger verdensbilledet overalt, ser Jette Havbo ingen hamstringsadfærd hos kunderne.
- Vi ser ingen komme ind og købe medicin for et halvt år frem. Folk behøver heller ikke være nervøse for ikke at kunne få deres medicin. Vi har en beredskabsplan klar, i fald vi skulle få brug for den, fortæller Jette Havbo fra Sct. Clemens Apotek.
Mange kunder efterspørger som fortalt håndsprit og vådservietter, som dog er udsolgt på apoteket.
Jette Havbo siger i den forbindelse, at der jo også er andre steder end apoteket at købe disse produkter, og at hun er bekendt med andre forretninger i området, der også forhandler tingene.
De fleste af disse andre steder er både håndsprit og vådservietter så bare også udsolgt i øjeblikket, kan redaktionen tilføje.
Illustration: Pixabay