Limfjordsteatret løfter sløret for den kommende teatersæson, der blandt andet indeholder en ny opsætning af forrige års julehit

Aldrig før har Limfjordsteatret sendt en af sine juleforestillinger på turné. De plejer at blive skabt på stedet og udelukkende spille i teaterhuset på Mors. Men ”Brunos Bodega Forever” bryder traditionen. Det kan man se i teatrets netop offentliggjorte sæsonprogram, der ligger klar på hjemmesiden.

Forrige års juleforestilling om det brune værtshus og dets brogede skare af stamgæster, tog publikum med storm i en sådan grad, at teatret har besluttet sig for at lave den i en ny opsætning, der kan sendes på turné i starten af 2026. Men først skal den spille i eget hus i november-december.

Det er der ifølge teaterdirektør Gitta Malling god grund til.

– Vi fik virkelig mange henvendelser fra publikum, som gik forgæves, da vi spillede i julen 2023. Vi havde ikke mulighed for at forlænge spilleperioden på det tidspunkt, og har fået flere opfordringer til at tage forestillingen op igen, siger Gitta Malling i en pressemeddelelse til Her På Øen.

– Vi fornemmede en bredere interesse for Brunos Bodega, som har vist sig at holde stik. Derfor har vi udbudt den som turnéforestilling – og den er blevet revet væk. Vi har slet ikke kunnet følge med efterspørgslen, siger Gitta Malling og glæder sig over, at figurer som SynneJytte, Klåge og Allan Pisbows vil blive kendt over det ganske land.

 

Kæmpe FLOK-projekt
i Nationalpark Thy

Den kommende sæson byder i alt på hele 21 voksenforestillinger og 10 børneforestillinger fordelt på de to teaterhuse på Mors og i Thy – samt et par stykker under åben himmel. Blandt andet en spektakulær vandreforestilling i Nationalpark Thy, som Limfjordsteatret skaber i samarbejde med teatergruppen Kånstkollektivet og et væld af frivillige. Det hele instrueres af Steen Nedergaard Haugesen og løber af stablen i juni 2026.

Limfjordsteatret barsler også med en helt ny børneforestilling, ”Jeg kan flyve”, som instrueres af Gitta Malling – og som også vil blive solgt til turné.

Derudover er der masser af intense fortællinger, musikalske forestillinger, overraskende dans og performance, alvor og humor – og igen i år indledes sæsonen med gratis Shakespeare-forestilling for fuld udblæsning på plænen bag Thisted Kirke i samarbejde med Thisted Teaterkreds.

Foto: Lars Horn, Baghuset.