Statens Kunstfond har netop bevilget 1.440.000 kroner til et toårigt projekt, der skal skabe kunstaktiviteter og forme nye fællesskaber for og med børn og unge i Thy og på Mors, og Limfjordsteatret er tovholder.

 

Med 720.000 kr. til både Thisted Kommune og til Morsø Kommune fra Huskunstnerordningen under Statens Kunstfond, skal der skabes kunstaktiviteter og nye fællesskaber for og med børn i udvalgte årgange. Limfjordsteatret bliver tovholder på begge projekter, som i Thy kommer til at hedde ”Forbundet” og på Mors ”Sammen er vi bedst”.

– Vi planlægger at lave en slags ”open call” for kunstnere i området, så de kan søge om at komme med, siger Charlotte Olling Rebsdorf, der er projektansvarlig på Limfjordsteatret på Mors i en pressemeddelelse til Her På Øen

Både i Thy og på Mors skal Limfjordsteatret stå for at trække forbindelser mellem kommunerne, kunsten og borgerne. Målet er at skabe et netværk af interessenter, som i fællesskab opstiller alternative rammer for børn og unges møde med en bred vifte af kunstarter.

I det første projektår kommer børnene til at samarbejde med bl.a. billedkunstnere, scenografer, forfattere, dansere, performere og forskellige institutioner som billedkunstskoler, museer og højskoler.

Foto tilsendt Her På Øen fra Limfjordsteatret..