Af Dorit Glintborg

dorit@herpaaoeen.dk

 

Socialudvalget i Morsø Kommune har på sit møde behandlet sagen om responstider.

  • Vi er ikke tilfredse med, at Region Nordjylland ikke sørger for, at deres underleverandør leverer det lovede, nemlig en responstid på 9,12 minutter. Her på øen er responstiden nu oppe på 9,29, fortæller socialudvalgsformand Henning Sørensen til Her På Øen, og han understreger: – Det er vi selvfølgelig ikke tilfredse med.

Nu forventer Morsø Kommunes socialudvalg, at der bliver taget hånd om sagen, så responstiden på Mors kommer ned.

  • Det resulterer jo i, at der er flere ture, hvor ventetiden på ambulancen bliver lang og turene på over 15 min vokser, tilføjer han.

 

Henning Sørensen anfører overfor Her På Øen, at han kraftigt vil henstille til Region Nordjylland at huske på, at Mors også er en del af regionen, og at responstiden derfor skal ned.

Pressefoto: Region Nordjylland.