Af Dorit Glintborg
Antallet af Covid-19-smittede på Mors er støt stigende.
I dag oplyser Statens Seruminstitut om 165 her på øen.
De høje smittetal får nu konsekvenser for nogle af de arrangementer, mange har glædet sig til at deltage i i nær fremtid.
Gammeldags Julemarked aflyst
Således oplyser Poul Olsen til Her På Øen, at DUI Leg og Virke har besluttet at aflyse årets Gammeldags Julemarked på grund af den stigende Corona.
Julemarkedet var planlagt til at løbe af stablen lørdag og søndag den 27. og 28. november med 35 stande, hvor lokale ville være klar med salg af hjemmelavede ting, blandt andet til jul.
De pågældende får nu 365 dage mere til at fremstille ting, der kan sælges forhåbentlig til et gammeldags julemarked i Bankohallen i 2023.
Sidste år måtte markedet også aflyses på grund af Corona.
Julemarkedet er årligt besøgt af samlet omkring 1500 mennesker.
Der håbes på et julemarked i 2023.
Morsø Kommune udskyder Frivilligfesten 2021
- Vi havde set frem til at holde frivilligfesten, efter at vi måtte aflyse sidste år. Desværre oplever vi i øjeblikket et højt antal coronasmittede på Mors. Derfor har vi ud fra et forsigtighedsprincip besluttet at udskyde Frivilligfesten, siger borgmester Hans Ejner Bertelsen til Her På Øen.
Der skulle have været 375 gæster til festen.
Morsø Kommune håber at kunne afholde frivilligfesten til foråret.
Fotomix: Her På Øen.