Morsø Kommune holder Frivilligfesten fredag den 18. marts. Aftenen byder på hædring af sportsmestre, overrækkelse af priser og underholdning.
Billetsalg starter mandag den 7. februar.
– Vi ser frem til holde Frivilligfesten i marts. Det er et af de mange arrangementer, som har været ramt af aflysninger i både 2020 og 2021. Det bliver fantastisk, at vi endelig igen kan fejre og hædre alle de frivillige ildsjæle på Mors, siger borgmester Hans Ejner Bertelsen, Morsø Kommune i en pressemeddelelse til Her På Øen.
I løbet af aftenen uddeles priserne Årets Ungleder, Kulturius, Årets Kunstner, Årets Sportsnavn, Årets
Frivillig og Årets Forening.
I november som optakt til den planlagte Frivilligfest 2021 blev der offentliggjort tre nominerede til to af
priserne. De tre nominerede til Årets Forening 2020-2021 er frivilliggruppen i Morsø Lokalhistorisk Arkiv, Limfjordens Idrætsforening og Morsø Rideklub.
De tre nominerede til Årets Frivillig 2020-2021 er Diana Brund Christensen, Karsten Larsen og Nina Andersen. Prisvinderne afsløres til Frivilligfesten.
Festaftenen er også en hædring af sportsmestre, der i 2020 og 2021 er blevet jysk mester, dansk mester eller har vundet medaljer ved et nordisk, europæisk eller verdens mesterskab.
Der er 500 pladser med spisning i Arenaen. Billetter til Frivilligfest 2022 sættes til salg mandag den 7.
februar kl. 17. Alle, der havde billetter til Frivilligfesten 2021, fik refunderet deres billetter umiddelbart
efter aflysningen i november.
Billetsalget bliver via hjemmesiden www.mors.
Arkivpressefoto.