Feggesundfærgen kan gøre turen lettere for nogle i den kommende tid, når Vejdirektoratet går i gang med at reparere den påkørte vejbro over omfartsvejen ved Thisted.
I første omgang betyder arbejdet en totalspærring af Oddesundvej i over to uger fra onsdag den 27. august.
Feggesundfærgen er altid klar som en genvej over fjorden, og i den kommende tid kan det blive ekstra aktuelt. Vejdirektoratet begynder nemlig på at reparere broen, der fører Thorstedvej over Oddesundvej i Thisted, og som i 2024 blev hårdt påkørt.
Det betyder i første om gang en totalspærring af Oddesundvej fra onsdag den 27. august og frem til 12. september. Vejen er totalspærret i begge retninger mellem Hanstholmvej og Vorupørvej, da der opstilles støbestillads på kørebanerne under broen.
For pendlere og andre trafikanter kan færgen over Feggesund mellem Mors og Thy måske være en tidsmæssig gevinst og en hyggelig og naturskøn pause frem for omveje eller lange køer igennem Thisted.
Feggesundfærgen kan medtage op til 22 personbiler. Den sejler fast hvert 20. minut – og derudover efter behov. Der er gratis kaffe ombord, der kan også købes rabatkort eller et månedskort til personbil for 1000 kr. for ubegrænset sejlads.
Vejdirektoratets reparation af broen sker i tre etaper:
- 27. august – 12. september: Oddesundvej totalspærres (første etape)
- 20. oktober – 7. november: Thorstedvej spærres (anden etape)
- 23. oktober – 30. oktober: Oddesundvej spærres igen (tredje etape)
Pressefoto fra Morsø Kommune til Her På Øen.