Af Dorit Glintborg

dorit@herpaaoeen.dk

 

Morsø Cykelklub inviterer alle interesserede til at komme og se elitecyklister på Ørodde om aftenen den 25. august.

Her vil der blive afviklet det første gadeløb på Mors siden 1980’erne.

Ib Lank fra den lokale cykelklub fortæller til Her På Øen, at det er de bedste A- og B-ryttere fra hele landet, der kommer.

 

Cykelruten starter ved cricketklubben, og går forbi ankeret, det gamle NIF-stadion, vandrehjemmet, skaldyrscentret og forbi cricketklubben igen.

Adspurgt svarer Ib Lank, at denne rute for en almindelig motionscyklist nok vil vare 15 minutter.

Men nu er det ikke almindelige motionscyklister, der den 25. august skal køre ruten, og i løbet af den time, løbet varer, regner Ib Lank med, at eliterytterne vil kunne køre ruten omkring 50 gange.

 

  • Vi får formentlig sat en bod op med mulighed for køb af lidt mad og drikke til tilskuerne på Ørodde, og vi håber, at mange vil komme og kigge på eliten af dansk cykling, siger Ib Lank, der tilføjer, at det er gratis at kigge på.

Foto: Morsø Cykelklub