Af Dorit N. Glintborg

dorit@herpaaoeen.dk

 

I morgen, den 26. februar, slår Bøger og Papir i Nykøbing døren op til årets bogudsalg.

Boghandler Bent Bisgaard fortæller til Her På Øen, at han sammen med personalet er i gang med at finde masser af gode bøger til mindst lige så gode priser.

 

  • Igen i år vil vi præsentere gode tilbud fra forlagenes overskudslagre. Der er fundet mange gode titler indenfor forskellige faggrupper, fortæller den lokale boghandler.

 

Der vil være masser af skønlitteratur, krimier, biografier samt fagbøger at finde til bogudsalget i Bøger og Papir, ligesom der også vil være gode børnebøger.

Bent Bisgaard kan desuden afsløre, at der også vil være bøger på udsalg, som kun findes i enkelte eller få eksemplarer.

Ud over de bøger, der er fundet hos forlagene, kommer der også bøger på udsalg fra eget lager i Algade i Nykøbing.

 

Bogudsalget varer i omkring en måned.

 

Arkivfoto: Her På Øen.

Herunder: Privatfoto