I Danmark er det helt almindelige borgere, der hjælper den juridiske dommer med at vurdere spørgsmålet om skyld og straf i sager, hvor der medvirker domsmænd og nævninge. At være lægdommer – det vil sige domsmand eller nævning – er en ansvarsfuld opgave med stor betydning for samfundet.

Det vil selvfølgelig sige, at også morsingboer kan være med, og har man lyst til at blive optaget på den såkaldte grundliste, kan det ske via dette link:  https://mors.dk/grundliste

Morsø Kommune oplyser i den forbindelse til Her På Øen, at man som lægdommer ikke skal have særlige juridiske kvalifikationer.

Man bidrager med ens egen vurdering af det materiale, der præsenteres i retten.

 

 Lægdommere får p.t. et honorar på 1.100 kr. pr. dag.

 

Kom med på grundlisten
Morsø Kommunes grundlisteudvalg skal i gang med at udfærdige grundlisten for perioden 2028 – 2031, og alle interesserede opfordres til at ansøge. Grundlisteudvalget skal vælge omkring 67 personer til grundlisten, som skal sendes til Vestre Landsret. Ved lodtrækning fra grundlisten udtager Vestre Landsret det antal personer, der er behov for til opgaven som domsmænd og nævninge.


Krav
For at blive optaget på grundlisten er der en række krav, som skal opfyldes, bl.a. skal man være fyldt 18 år, være myndig, have dansk statsborgerskab og en ren straffeattest, og ikke fylde 80 år inden udgangen af 2031. Derudover skal man bo i Morsø Kommune for at kunne ansøge.


Pressefoto.