Af Dorit N. Glintborg

dorit@herpaaoeen.dk

 

Dansk Folkeparti Thisted og Morsø lover, at der bliver tale om det største grundlovsmøde i Nordjylland i år, når der inviteres til grundlovsmøde i Hyttefadet i Vildsund Grundlovsdag.

Medlemmer, borgere og interesserede fra hele Nordjylland samles for at fejre Grundlovsdag, og arrangørerne glæder sig over den på forhånd store interesse og opbakning for arrangementet.

Hovedtaleren ved arrangementet bliver den nordjysk valgte folketingspolitiker, Anders Vistisen, og derudover deltager formanden for Dansk Folkepartis Ungdom i Nordjylland, Thomas Storm.

 

  • Vi er meget stolte over at kunne samle så mange mennesker til Grundlovsdag i Vildsund. Det

bliver en dag med fokus på demokrati, fællesskab og politiske debatter i gode og hyggelige

rammer, udtaler bestyrelserne fra Dansk Folkeparti Thisted og Morsø til Her På Øen.

 

Om aftenen afholder DFU og Dansk Folkeparti Thy/Mors et særskilt ungdomsarrangement fra

klokken 18.30 til 00.00. Her deltager blandt andre Frank Rune Christensen og Emma Hue Mølgaard samt lokale unge kræfter fra Thy og Mors.

Ifølge arrangørerne kommer der deltagere fra hele Nordjylland for at være med til arrangementet.

Der vil være kaffebord og drikkevarer, og der afholdes desuden traditionelt lotteri i løbet af dagen.

Grundlovsmødet afholdes i Hyttefadet i Vildsund Grundlovsdag.

Pressefoto af Anders Vistisen.