I morgen lørdag den 18. april åbner Jesperhus Blomsterpark sin 60. sæson – og det bliver med et omfattende program, hvor både nye oplevelser og velkendte figurer sætter rammen for en hel dag i børnehøjde.
– Fra morgenstunden bliver gæsterne mødt af musik, aktiviteter og en park i fuldt gear. Morsø Garden markerer åbningen, hvorefter et program spækket med shows, leg og oplevelser tager over. Her er alt fra havfruesvømning og morgenshows til junglestier, 4D-biograf og indendørs legeland – alt sammen pakket ind i et univers, hvor familier kan være sammen hele dagen, fortæller CEO Henrik Munksgaard i en pressemeddelelse til Her På Øen.
Figurerne i centrum
Det er især parkens figurer, der driver oplevelsen i Jesperhus. Hugo, Rita, Dino, Zik og Zak, Dellekaj og Jesper Ged er gennem hele dagen synlige i parken – både på scenen og i øjenhøjde med børnene.
Midt på dagen samles det hele i det store Jesperhus-show ved Jesper Geds Hus, hvor figurerne optræder med sang, dans og genkendelige sange. Her bliver publikum en aktiv del af showet, og fællesskabet mellem scene og publikum er i centrum.
Senere følger det nye piratshow, hvor fortællingen om Kaptajn Romkugle og en løbsk kærlighedsforbandelse folder sig ud. Her blandes humor, spænding og interaktion, og børnene inviteres med ind i historien.
– Figurerne er hjertet i Jesperhus. Det er dem, børnene spejler sig i og husker, og derfor har vi også lagt ekstra kræfter i at udvikle både shows og møderne med dem i år, påpeger Henrik Munksgaard.
En hel dag med familieoplevelser
Ud over shows byder åbningsdagen på et væld af aktiviteter for hele familien. I JungleZoo kan gæsterne opleve fritgående dyr, mens Hugos Badeland og Zik og Zaks Abeland inviterer til timevis af leg.
Der er også mulighed for at prøve kræfter med forhindringsbaner, VR-oplevelser, kreative værksteder og klassiske ferieaktiviteter som snobrød og togture rundt på området. Mange aktiviteter er inkluderet i entréen, hvilket gør det nemt for familier at fylde dagen med oplevelser.
– Vi vil gerne give familierne en oplevelse, hvor de ikke skal vælge til og fra, men bare kan gå på opdagelse og være sammen. Det er den frihed og det nærvær, mange efterspørger, siger Henrik Munksgaard.
60 år med rødder på Mors
Jubilæumssæsonen markerer samtidig en milepæl for parken, der har rødder tilbage til 1960erne. Navnet “Jesperhus” stammer fra familiens eget hjem, som blev opført til sønnen Jesper i et område med renere luft på Mors, efter han som barn led af astma. Huset og haven omkring det blev begyndelsen på det, der i 1966 åbnede som Jesperhus Blomsterpark.
Siden er stedet vokset til en af Nordens største familieattraktioner, hvor blomster, feriecenter, aktiviteter og figurer i dag udgør et samlet oplevelsesunivers.
– Selvom vi i dag er en stor destination, bygger det hele stadig på den samme idé: at skabe glæde for familier. Det er den arv, vi tager med os ind i fremtiden, siger Henrik Munksgaard.
Klar til en ny sæson
Med 60-års jubilæet sætter Jesperhus ekstra fokus på at udvikle oplevelsen for både nye og tilbagevendende gæster. Åbningsdagen bliver startskuddet på en sæson, hvor figurer, shows og familieoplevelser er tænkt endnu tættere sammen.
Når portene åbner lørdag, er ambitionen klar: at give børn og voksne en dag fyldt med leg, fortælling og fælles minder – fra første morgenshow til dagens sidste godnatforestilling.
Pressefotos fra Jesperhus til Her På Øen.











































