Med pagajerne i hånden satte cirka 240 elever fra Morsø Handelsgymnasium og EUD/EUX Business ud på den årlige og legendariske dragebådssejlads på havnen i Nykøbing. Her dystede eleverne i alt fra forhindringsbane og bedste udklædning til rodeotyr og sejlads – alt sammen i kampen om sejren og ”Den gyldne pagaj”.

På trods af, at kalenderen skriver september, var der kun sommerlige temperaturer at spore på havnen i Nykøbing til dette års dragebådssejlads.

 

  • Jeg synes, dragebådssejladsen er en rigtig god mulighed for at være sammen med sin klasse i nogle andre rammer, end man er vant til. Alle skolens elever glæder sig og kommer udklædte, og det skaber en god stemning hernede, fortæller Malou Østergaard fra N32(3.g) i en pressemeddelelse til Her På Øen.

 

Med et glimt i øjet tilføjer klassekammeraten, Jacob Bonde:

  • Det er jo en konkurrence, og jeg vil sige, at vores klasse, N32, godt kunne gå hen og vinde.

Sejren og ”Den gyldne pagaj” gik til 3.g-klassen, N32 – så Jacob Bonde fik ret.

Solen skinnede hele dagen fra en skyfri himmel, og det endte også med, at eleverne måtte køle sig ned med en tur i baljen.


Tekst og foto fra EUC Nordvest til Her På Øen.