Hugorm, Katinka Band, Den Sorte Skole og Dopha er blot nogle af de i alt 11 navne, som slutter sig til Kulturmødets omfattende musikprogram 2022. Det er et program, som sætter skarpt fokus på nye, spændende navne og samtidigt repræsenterer en folkelig bredde.
Kulturmødet afholdes på Mors fra den 25. – 27. august og er gratis for alle besøgende.

”Årets program favner bredt og lander ambitiøst. Vi sætter scenen for de store fælles koncerter med Hugorm og Katinka Band på Folkescenen, inviterer publikum på totalinstallation i Nykøbing Kirke skabt af Den Sorte Skole og kunstnerkollektivet Vertigo og sikrer fest til de lyse timer med blandt andre Fabräk og Zar Paolo. Det er det bedste musikalske program, vi har præsenteret i de fire år, jeg har været direktør, og understreger, at Kulturmødet har store visioner på musikkens vegne”, siger direktør Trine Bang i en pressemeddelelse til Her På Øen. 

Det er to meget erfarne hovednavne med dugfriskt materiale i bagagen, der besøger Kulturmødet, hvor de lukker Folkescenen henholdsvis fredag og lørdag aften.

Hugorm er født ud af en midtlivskrise, og har siden begyndelsen ikke befundet sig i hi på noget tidspunkt. Med forsanger Simon Kvamm og co. er der kun kommet mere fart og flere farver på den mangfoldige palet, hvilket ikke mindst kommer til udtryk, når de står i øjenhøjde med publikum til koncerterne. HUGORM spillede sin første koncert på Kulturmødet i Monas Hus i 2019, og deres shows stikker i mange forskellige, kreative retninger undervejs. For dem der har set bandet live, hersker der ingen tvivl om, at man som publikum får frirum til at rase og rense ud.

Katinka Band markerer sig ved at være helt igennem egenrådige, og deres eksperimenterende og poetiske popmusik skabes hverken efter skabelon eller på bestilling. De kritikerroste publikum-darlings med fængende radiohits er hyldet og elsket af mange, men er først og fremmest et projekt, som er båret frem af en ukuelighed og en insisterende ægthed. Forsanger Katinka Bjerregaards tekster er en mosaik af både hjertelige og smertelige følelser, som lige så vel som at varme også hellere end gerne må gøre ondt. Tekstuniverset har rod i hendes egen dagbog, men trækker tråde tilbage til store danske digtere som Frank Jæger, Morten Nielsen og Tom Kristensen.

UngKult er for unge af unge

Næste generation ligger Kulturmødets hjerte nær. Derfor er der også dedikeret et helt område til unge, som den lokale forening UngKult præsenterer spirende talenter fra. Det er et ambitiøst program, som præsenterer nogle af landets mest lovende kunstnere. Hos UngKult er der derfor også stor begejstring over årets program.

”I 2020 startede vi med et par lokale bands i vores eget telt. Nu er vi klar til at fyre op under Kulturmødets nye koncertscene med et drømmeprogram af artister som Rigmor, Guldimund, Kalasset og Dopha. Og så er vi ikke engang færdige med at præsentere alt det andet gode, vi har på programmet indenfor samtale og stand-up”, forklarer Malte Houe fra UngKult til Her På Øen.

Udover er Hugorm og Katinka Band er følgende nye navne føjet til programmet:

Hun_sagde

Den Sorte Skole & Vertigo – Refrakto
Burning Red Ivanhoe
Rigmor

Guldimund
Dopha

Kalaset

FABRÄK
Zar Paulo

Vinderne af Karrierekanonen 2022: Dillistone og USSEL

Programmet for klassisk musik samt jazz- og folkemusik er en del at Kulturmødets samlede program, som består af over 500 arrangementer. Programmet offentliggøres den 20. juni 2022.

Tekst og foto fra Kulturmødet Mors til Her På Øen.

Pressefoto