Af Dorit Glintbborg

dorit@herpaaoeen.dk

 

Tomme butikslokaler har aldrig været noget positivt syn. Heller ikke i gågaden i Nykøbing.

Det gør tidligere malermester i Flügger Farver, Bent Jensen nu noget ved.

Han byder i weekenden indenfor i et univers af malermesterværker i lokalerne i Vestergade i Nykøbing, som rummede Flügger Farver indtil forretningens flytning til Jernbanevej.

 

  • Min kone og jeg synes, det ser så kedeligt ud med en tom forretning ved siden af Nybolig, så jeg har snakket med nogle af mine gamle kolleger,

fortæller Bent Jensen til Her På Øen.

En håndfuld malermestre udstiller derfor foreløbig de næste to weekender nogle af deres værker i de tidligere Flügger Farver-lokaler.

  • Jeg udstiller ingenting, for jeg har desværre ikke de kunstneriske evner. Men mange andre malermestre har jo en lille kunstmaler i sig, og går og maler flotte ting ”i fritiden”,

fortsætter Bent Jensen – som selv har svinget malerpenslen på væggene i Vestergade, så der er flot og indbydende til malerierne.

De udstillende malermestre er Inger Riis, Topper, Jens Kristian Storgaard og Hardy Damsgaard.

De har alle fire med glæde sagt ja til at udstille i Bent Jensens midlertidige udstillingslokale i gågaden i Nykøbing.

Der vil være åbent lørdag og søndag fra 11 til 14 den kommende og næste weekend.

Om der fortsat skal være en udstilling efter jul og nytår, vil fremtiden vise.

Gæster kan komme gratis ind at kigge på malerierne i de to næste weekender, og Bent Jensen garanterer, at håndspritten er klar.

På billedet her ses Inger Riis ved et af sine imponerende vægmalerier.

Arkivfoto: Dorit Glintborg.