Af Dorit Glintborg
Der er mulighed for at søge tilskud til etablering af søer via jagttegnsmidlerne (Naturstyrelsen). I 2021 forventes tilskuddet at blive på 15.000 kr pr. projekt. Der er ansøgningsfrist den 31. januar, og der skal være søgt og modtaget tilladelse inden da. Der er ingen garanti for tilskud og ved mange ansøgninger, vil projekterne blive prioriteret efter forventet biologisk værdi. Tilskuddet kan kun søges af private lodsejere og ikke af private, oplyser Landbo Limfjord i sit nyhedsbrev til Her På Øen.
Blandt de betingelser, der skal være opfyldt for at kunne ansøge om tilskuddet er, at vådområdet skal være med over 600 m2 vandspejl, etableringen af vådområdet må ikke være påbegyndt inden ansøgningsfristen 31. januar og der må ikke fodres i vandet eller nærmere end ni meter fra højeste vandstand.
Naturstyrelsen har udarbejdet en vejledning i anlæg af vådområder samt en beskrivelse af hvordan der indhentes tilladelse hos myndighederne. Vejledninger og ansøgningsskema kan findes på Naturstyrelsens hjemmeside, oplyser Landbo Limfjord til Her På Øen.
Arkivfoto: Dorit Glintborg.







































