Af Dorit Glintborg
Det skrider nu igen fremad med den kommende bog om Erslev Sogn.
Gruppen af lokale bag projektet var samlet igen i denne uge til et afsluttende møde om projektet Erslev Sogn i Billeder.
I næste uge sendes materialet til tryk, og efter at den lokale gruppe har godkendt et prøvetryk, skal den færdige bog bestilles i foreløbigt 300 eksemplarer.
- Vi afholder lørdag den 22. august et lokalt kulturmøde i Erslev Kalkovn, hvor billedbogen kan købes, fortæller Knud Sørensen fra arbejdsgruppen.
”Erslev Sogn i Billeder” bliver på cirka 166 sider, indeholdende 400 billeder og artikler om tre lokale mennesker, der alle har rundet 94 år, og som har boet i Erslev eller i hvert fald på Mors altid.
På billedet ses om bordet hele holdet bestående af Kirsten Marie Nørgård Eg, Bodil Margrethe Mortensen, René Hovgaard Sørensen, Iver Søndergaard og Knud Sørensen.
Alle nyder Irma Sørensens hjemmebagte boller og kager.
Forsidebilledet viser omslaget af den kommende bog.
Privatfotos.








































