Limfjordsteatret har nu åbnet for salg af billetter til sæson 2020-2021 – og lancerer i samme ombæring et sæt trygheds-regler for den kommende sæson.
– Vi følger løbende myndighedernes retningslinjer, og er klar til at justere undervejs. Men vi har forsøgt at tage højde for, at det er en meget speciel tid, vi befinder i, og at det skal være en tryg oplevelse at komme i teatret, siger teaterleder Gitta Malling i en pressemeddelelse.
For eksempel bliver flere af forestillingerne vist to gange mod sædvanligvis kun én.
– Med de afstandskrav, der er gældende lige nu, kan vi have cirka halvt så mange i den store sal, som vi plejer. Til gengæld spiller flere af forestillingerne både om aftenen og den efterfølgende formiddag, så vi forhåbentlig får plads til alle. Måske retningslinjerne er ændret til september, når sæsonen begynder, men så retter vi ind efter det, siger Gitta Malling.
Sæsonen byder på en bred vifte af vidt forskellige voksenforestillinger med både danske og internationale gæstespil, humor og alvor, monologer og dialoger, fysisk teater, nycirkus, flamenco og verdensmusik – og teatrets egne forestillinger.
Endelig er der i år planlagt en stribe familieforestillinger med tilbud til både de helt små, de lidt større og de store – og selvfølgelig deres voksne.
– Vi håber meget at få en tradition for børneteater op at stå i vores nye teaterhus, og har forsøgt at finde noget, der appellerer til forskellige aldersgrupper – og som altså også kan ses af voksne, der ikke har børn og børnebørn at tage med, siger Gitta Malling.
Den ene forestilling, ”Forvandling” er Limfjordsteatrets egen, som blev udskudt fra foråret på grund af corona-pandemien. Over 100 frivillige var involveret i scenografien, der består af et hæklet, strikket og syet tekstilunivers, men som teatrets egne ansatte nu selv er i fuld gang med at færdiggøre.
– Vi får også en trykt udgave af sæsonbrochuren i starten af juni. Men da vi ved, at mange er utålmodige efter at få bestilt, åbner salget allerede nu, siger Gitta Malling.