Af Dorit Glintborg

doritglintborg1@gmail.com

Arbejdsgruppen bag ”Stafet for Livet” er i gang med at forberede ”Et døgn, der bevæger” på Mors.
Arrangementet løber som altid af stablen den anden weekend i juni i området omkring Midtmors Sport i Øster Jølby, og det sætter fokus på kræftsagen.
”Arrangementet mindes dem, der tabte kampen og giver håb til dem, der kæmper”, fortæller Marianne Heide Ringaard, der for sjette år står i spidsen for ”Lysgruppen”, som sælger lysposer til arrangementet.
Hun oplyser, at der mangler frivillige til at være med i de forskellige forberedelser. Blandt andet til børneaktiviteterne.
”Sidste år ramte Stafet for Livet ind i pinsen, hvilket medførte et lavt deltagerantal. I år tror vi på flere, desværre også fordi vi ved, at mange er blevet ramt af kræft”, oplyser Marianne Heide Ringgaard.
Den lokale ”Stafet for Livet” giver indtægterne fra arrangementet til forskning indenfor helbredelse af kræft.
Det er syvende år, der afholdes Stafet for Livet på Mors, og arrangementet finder sted 13. og 14. juni.

Foto: Kræftens Bekæmpelses hjemmeside PR